Malý zázrak

14.07.2019 • kategorie: knihy • témata: životopisy, poetické, středně pokročilí

České vydání ilustrovaného životopisu Davida Bowieho bylo podobně jako Rebelky loňským vánočním hitem. Darovala jsem ho jednomu nadšenému fanouškovi, pak jsem si v něm taky zalistovala a ke svému překvapení zjistila, že původně vyšel ve španělštině. Hned mi bylo jasné, že nutně potřebuju originál ... A jaký je?

Předně je to (v obou jazykových verzích) krásně udělaná kniha, kterou je radost si i jen tak prohlížet, kochat se ilustracemi a přečíst si k nim sem tam kousek textu. Obrázky jsou opravdu zásadní součástí knihy, na každé dvoustraně nějaký je a často jsou to kreslené verze známých fotek nebo obalů desek.

Dobře, jsou tam pěkné obrázky, ale co text? Ten za ilustracemi nezůstává vůbec pozadu. Je pojatý jako vyprávění v první osobě, jako by o svém životě mluvil sám Bowie. A protože jeho život byl opravdu pestrý a skoro pořád se nějakým způsobem proměňoval, je pestrý i jeho životopis. Autor hodně vychází z dostupných pramenů (jejich seznam je uveden na konci knihy), ale občas do textu začleňuje i smyšlené situace, které dokreslují, jak se asi některé události mohly přihodit nebo jak se u nich Bowie cítil. Celá kniha je zkrátka (záměrně a přiznaně) směsí reality a snění, která hladce plyne a pořád se odvíjí.

Z pohledu studenta je pak zajímavá i po jazykové stránce - obsahuje totiž slova a fráze z různých oblastí: hovorové výrazy z běžného současného života, obraty, které se týkají ne až tak běžného života světové hvězdy (sex, drogy, rock'n'roll ...), no a k tomu občas přijde v noci na návštěvu mimozemšťan. :) Nuda tu opravdu nehrozí; na druhou stranu bych kvůli téhle rozmanitosti knížku doporučila až studentům trochu pokročilejším a zběhlejším ve čtení, kteří si nebudou muset hledat každé druhé slovo. Takovým se ale bohatě odmění: vtáhne je do děje, až jim bude na konci líto, že je vlastně celkem krátká a stručná, a určitě všem rozšíří obzory hudební i jazykové. Za přečtení rozhodně stojí.

HESSE, María a Fran RUIZ. Bowie: Una biografía. Barcelona: Penguin Random House Grupo Editorial, 2018.


Pohádky na dobrou noc pro malé rebelky

30.03.2019 • kategorie: knihy • témata: životopisy, pro děti

Na tuhle knihu jsem náhodou narazila někdy před Vánoci - zaujalo mě její české vydání ve výloze knihkupectví a taky jsem na netu zachytila několik zmínek, že je to fajn dárek pro malé holčičky (i kluky). Podívala jsem se na ni blíž a zjistila, že je to současná hitovka, která začala velmi úspěšnou kampaní na Kickstarteru, vyšla anglicky na konci roku 2016 a už se dočkala druhého dílu a překladu do mnoha cizích jazyků. Takže zbývalo jen obstarat si ji ve španělštině a pustit se do čtení. :)

A rovnou můžu napsat, že se mi četla velmi dobře. Jejím obsahem je celá stovka životopisů zajímavých žen ze všech období historie a koutů světa, od Kleopatry až po současné sportovkyně, muzikantky, političky ... Výběr je opravdu pestrý, hrdinky této knihy zastávají přes 70 různých povolání (jejich seznam se tu objeví v příštím článku).

Kniha je určená pro mladší školní děti, takže je psaná celkem jednoduchým stylem, ale přitom se úplně nevyhýbá ani odbornějším/oborově specifickým výrazům typu chromozóm nebo mačky. Skvělé je taky to, že každý životopis zabírá jen jednu stránku a nijak nenavazuje na ostatní, takže lze číst opravdu po miniaturních kouscích nebo si vybrat jen některé z nich.

Každý životopis je pak doplněn celostránkovým portrétem, a to pokaždé v trochu jiném stylu, protože na výtvarném zpracování se podílelo šedesát ilustrátorek z celého světa. Do prvních několika stránek se můžete začíst a zakoukat v náhledu na stránkách vydavatelství.

Tuto knihu můžu studentům španělštiny jednoznačně doporučit. Vzhledem k tomu, že se v ní vypráví, co se hlavním hrdinkám přihodilo, co kdo chtěl a nechtěl a podobně, z gramatického hlediska je potřeba orientovat se v minulých časech a nenechat se překvapit tím, že se tu a tam objevuje i konjunktiv (což je mnohem jednodušší než umět ho aktivně správně používat, takže klid). Protože se v ní píše o mnoha oborech lidské činnosti a různých událostech, je skvělým zdrojem pro rozšíření slovní zásoby. Zároveň to jsou události reálné, žádné boje s draky a skřety.

Určení dětskému čtenáři se však projevuje v pohádkové stylizaci životních příběhů, které mají všechny velmi podobný (a krátký) dějový oblouk: byla jednou jedna holčička, která chtěla něco dělat a šlo jí to, pak přišly komplikace, ale nakonec všechno dobře dopadlo. Na druhou stranu, když si člověk přečte stovku takových "pohádek", vůbec není problém napsat ve stejném stylu svůj vlastní příběh, na který je na konci knihy vyhrazena prázdná stránka. Rozhodně mi to přijde jednodušší, než nakreslit vedle portrét. :) Había una vez una niña ...

FAVILLI, Elena, Francesca CAVALLO a Ariadna MOLINARI TATO. Cuentos de buenas noches para niñas rebeldes. Ciudad de México: Editorial Planeta Mexicana, 2017.