Malý zázrak

14.07.2019 • kategorie: knihy

České vydání ilustrovaného životopisu Davida Bowieho bylo podobně jako Rebelky loňským vánočním hitem. Darovala jsem ho jednomu nadšenému fanouškovi, pak jsem si v něm taky zalistovala a ke svému překvapení zjistila, že původně vyšel ve španělštině. Hned mi bylo jasné, že nutně potřebuju originál ... A jaký je?

Předně je to (v obou jazykových verzích) krásně udělaná kniha, kterou je radost si i jen tak prohlížet, kochat se ilustracemi a přečíst si k nim sem tam kousek textu. Obrázky jsou opravdu zásadní součástí knihy, na každé dvoustraně nějaký je a často jsou to kreslené verze známých fotek nebo obalů desek.

Dobře, jsou tam pěkné obrázky, ale co text? Ten za ilustracemi nezůstává vůbec pozadu. Je pojatý jako vyprávění v první osobě, jako by o svém životě mluvil sám Bowie. A protože jeho život byl opravdu pestrý a skoro pořád se nějakým způsobem proměňoval, je pestrý i jeho životopis. Autor hodně vychází z dostupných pramenů (jejich seznam je uveden na konci knihy), ale občas do textu začleňuje i smyšlené situace, které dokreslují, jak se asi některé události mohly přihodit nebo jak se u nich Bowie cítil. Celá kniha je zkrátka (záměrně a přiznaně) směsí reality a snění, která hladce plyne a pořád se odvíjí.

Z pohledu studenta je pak zajímavá i po jazykové stránce - obsahuje totiž slova a fráze z různých oblastí: hovorové výrazy z běžného současného života, obraty, které se týkají ne až tak běžného života světové hvězdy (sex, drogy, rock'n'roll ...), no a k tomu občas přijde v noci na návštěvu mimozemšťan. :) Nuda tu opravdu nehrozí; na druhou stranu bych kvůli téhle rozmanitosti knížku doporučila až studentům trochu pokročilejším a zběhlejším ve čtení, kteří si nebudou muset hledat každé druhé slovo. Takovým se ale bohatě odmění: vtáhne je do děje, až jim bude na konci líto, že je vlastně celkem krátká a stručná, a určitě všem rozšíří obzory hudební i jazykové. Za přečtení rozhodně stojí.

HESSE, María a Fran RUIZ. Bowie: Una biografía. Barcelona: Penguin Random House Grupo Editorial, 2018.

Tento článek je 3. dílem série Čtenářská výzva 2019:

  1. Moje čtenářská výzva 2019
  2. Pohádky na dobrou noc pro malé rebelky
  3. Malý zázrak